Zabezpieczenie przed magnesem

Naklejki - wskaźniki pola magnetycznego


W niniejszym artykule omówimy dwuprogowe i jednoprogowe wskaźniki MFI firmy BMeters.


Wskaźnik jest umieszczony na obudowie wodomierza jako naklejka.

Zabezpieczenie

Nie ma możliwości odklejenia i przyklejenia tego samego wskaźnika pola magnetycznego


Wskaźnik wymaga dodatkowego zabezpieczenia mechanicznego w postaci hologramów i etykiet naklejanych na jednym lub obu skrzydełkach wskaźnika. Hologramy i etykiety charakteryzują się zdolnością do zniszczenia przy próbie ich odklejenia.Hologram jest rejestrowany w Polskim Centralnym Rejestrze Holograficznym.

Działanie


Wskaźnik pola magnetycznego może służyć do identyfikacji próby zadziałania silnym magnesem neodymowym na wodomierz, którego poprawność działania i dokładność jest zakłócana przez zewnętrzne pole magnetyczne.

Wskaźnik MFI-4 jest podzielony na trzy pola:
  • ciemnozielone pole referencyjne
  • pole jasnozielone
  • pole z magnetyczną figura geometryczną o konturze jasnozielonym na ciemnozielonym tle
W przypadku gdy na wskaźnik zadziała pole magnetyczne o natężeniu powyżej 10 kA/m pole jasnozielone nieodwracalnie zmienia kolor na ciemnozielony zrównując się kolorem z polem referencyjnym. 

W przypadku gdy na wskaźnik zadziała pole magnetyczne o natężeniu powyżej 280 kA/m jasnozielone kontury figury geometrycznej zostają nieodwracalnie zamazane lub figura znika całkowicie.

Wskaźnik MFI-3 reaguje na zadziałanie polem magnetycznym przez zamazanie konturów lub całkowicie zamazanie figur geometrycznych.

Modele


Wskaźniki produkowane są w wersjach
  1. do instalowania na wewnętrznej powierzchni przezroczystej obudowy urządzenia pomiarowego
  2. do instalowania na zewnętrznej powierzchni przezroczystej obudowy urządzenia.
Instalacja wskaźnika polega na naklejeniu go na płaska powierzchnię za pomocą przezroczystej taśmy samoprzylepnej będącej integralną częścią wskaźnika.

Dane techniczne

szerokość 11 mm
długość 29 mm
grubość 1,5 mm
temperatura pracy - 40 - 70 stopni Celsjusza
wskaźnik pasywny - nie wymaga jakiegokolwiek zasilania energią elektryczną, mechaniczną, chemiczną lub świetlną i nie posiada żadnych elementów ruchomych.